Bolt pune ochii pe recordul mondial de 400 de metri

dec. 28, 2021
admin

AFP – deținător al recordului mondial de peste 100 și 200 de metri, Usain Bolt spune că este tentat să încerce recordul de 400 de metri deținut de Michael Johnson.
„toată lumea vrea să o facă. Nu există campionate majore în 2010, așa că aș putea merge pentru recordul de 400 de metri în acel an”, a declarat Jamaicanul pentru BBC Inside Sport
„antrenamentul pentru 400 de metri este mult mai greu, dar mă gândesc la asta”, a adăugat el
Bolt duminică a fost numit personalitatea sportivă a anului în străinătate a BBC după victoriile sale dramatice de la Beijing, unde a devenit campion olimpic la peste 100 și 200 de metri.
în acesta din urmă, el a spulberat recordul mondial de 12 ani al lui Johnson cu un timp de 19,30 secunde.
Johnson a tăiat 0,11 secunde din recordul mondial de 400 m pentru a stabili o nouă marcă de 43.18 la Campionatul Mondial de la Sevilla din August 1999.
întorcându-se la exploatările sale olimpice, Bolt a spus: „dacă te duci acolo îngrijorându-te dacă ai de gând să o dai în bară, o dai în bară.
” există începători mai buni decât mine, dar sunt un finisher puternic. Știam că am câștigat cursa la 75m, așa că atunci am început să sărbătoresc.
„nu mi-a păsat de timp. A fost prima dată când cineva din țara mea a câștigat 100m. ”